• نحوه انتقال بیمه از خوردو قدیم به جدید۱۴۰۲/۰۶/۲۷

  نحوه انتقال بیمه شخص ثالث خودرو به پلاک دیگر

  انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث اهمیت بسیاری برای رانندگان دارد.
  تخفیف بیمه مختص به مالک خودرو است و قابل انتقال به خریدار نیست.
   بیمه شخص ثالث ماشین یک قرارداد بین مالک خودرو و شرکت بیمه‌کننده است که به موجب آن، اگر مالک مقصر یک حادثه رانندگی شناخته شود، شرکت بیمه خسارت وارده به خودروی دیگر (شخص ثالث) را پرداخت می‌کند.

   

  تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث

  سقف تخفیف بیمه شخص ثالث ۷۰ درصد است که شامل حال بیمه‌گذاری می‌شود که تا ۱۴ سال، از بیمه شخص ثالث استفاده نکرده است.
  بنابراین راننده در صورتی که طی یک سال با هیچ خودرویی تصادف نکند، می‌تواند از تخفیف عدم خسارت بیمه بهره‌مند شود و در هنگام تمدید، مبلغ کمتری برای حق بیمه بپردازد. اما فرض کنید در طول سال بیمه، راننده بخواهد خودرویی جدیدی خریداری کند. آیا تخفیف بیمه شخص ثالث را می‌توان به خودروی جدید انتقال داد؟

   

  انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

  طبیعتا راننده‌ای که سال‌ها دچار سانحه خاصی نشده و به‌تبع، از تخفیف بیمه شخص ثالث بهره‌مند باشد، مایل است چنین رویه‌ای را در زمان استفاده از خودروی جدید نیز ادامه دهد. از این رو، حفظ تخفیف بیمه شخص ثالث برای رانندگان خوش‌سابقه از اهمیت بسیاری برخوردار است.

  رانندگان می‌توانند تخفیف بیمه‌نامه شخص ثالث خود را از خودروی قدیمی به خودروی جدید خود انتقال دهند، به شرطی که نوع خودروها یکسان باشد. همچنین مالک پس از فروش خودرو می‌تواند سابقه بیمه شخص ثالث را به فرزندان، همسر و والدین خود انتقال دهد.

  قانون انتقال تخفیف بیمه ثالث ۱۴۰۲

  قانون انتقال تخفیف بیمه ثالث در سال ۱۳۹۹ به‌روزرسانی شد و به موجب آن، دستورالعمل واضحی برای نحوه انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث خودرو و همچنین نحوه تعلق سوابق تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث به تصویب رسید. با توجه به بخشنامه شماره ۱۳۰۱۰۷/ ۴۰۱/ ۹۹، سوابق تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث، به شخص انتقال‌دهنده تعلق دارد، نه مالک جدید. بدین ترتیب، به هیچ‌وجه نمی‌توان تخفیف بیمه شخص ثالث را به مالک جدید خودرو انتقال داد.

  بند دیگر قانون جدید، به ضرورت استعلام بیمه از سنهاب و درج اطلاعات بر اساس آن در هنگام تمدید بیمه شخص ثالث ماشین اشاره می‌کند. استعلام از سنهاب و توجه به اطلاعات آن در هنگام انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث اول به بیمه‌نامه دوم نیز ضرورت دارد. محض اطلاع، تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث، نیازمند داشتن گواهینامه رانندگی است.

   

  تبصره های انتقال بیمه شخص ثالث ۱۴۰۲

  علاوه بر موارد ذکرشده، قانون انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث خودرو در سال جدید شامل تبصره‌های متعددی می‌شود که خلاصه آن‌ها را در ادامه مشاهده می‌کنید:

  1- حذف کلیه سوابق تخفیفات عدم خسارت در صورت تعویض پلاک به نام خود فروشنده

  2- غیرقانونی بودن انتقال سوابق عدم خسارت به سایرین (خریدار جدید خودرو)

  3- امکان انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث مالک بین وسایل نقلیه هم‌نوع متعلق به مالک، همسر، فرزند بالای ۱۸ سال و والدین

  4- امکان صدور الحاقیه انتقال تخفیفات عدم خسارت بیمه شخص ثالث، پیش و حتی پس از انتقال بیمه شخص ثالث به مالک جدید خودرو

  5- غیرقانونی بودن انتقال سوابق تخفیفات عدم خسارت بیمه شخص ثالث با صدور گواهی و بدون پرداخت حق بیمه

  6- عدم دریافت حق بیمه از بیمه‌گذار بابت انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به خودروی جدید یا بالعکس

  7- عدم دریافت حق بیمه بابت فریز کردن تخفیفات، به شرط ذکر در الحاقیه اصلاحی

  8- عدم امکان انتقال تخفیف بیمه ثالث از خودروی اول مالک به خودروی دوم او و بالعکس

  9- انتقال کامل همه تخفیفات عدم خسارت بیمه شخص ثالث به بیمه‌نامه

  10- امکان انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث از خودروی فرسوده به خودروی جدید مالک، به شرط دست دوم بودن خودروی جدید

  11- امکان انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث از خودروی متعلق به یک شرکت حقیقی تنها به خودروی دیگری با همان نوع کاربری و متعلق به همان شرکت

  12- کامل بودن انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

  تغییرات انتقال تخفیف بیمه ثالث

  طبق قانون جدید، تخفیف بیمه ثالث به مالک خودرو تعلق دارد و هنگام انتقال بیمه شخص ثالث خودرو، به مالک جدید اختصاص داده نمی‌شود، مگر اینکه مالک جدید، همسر، فرزندان و والدین مالک اول باشند. همچنین در صورت فوت مالک خودرو، تخفیف بیمه شخص ثالث به یکی از ورثه یا نماینده قانونی وی انتقال می‌یابد.

  در گذشته، فروشنده به سبب ناآگاهی نسبت به شرایط، تخفیف بیمه ثالث را به خریدار انتقال می‌داد و دیگر نمی‌توانست از پاداش قانون‌مداری طولانی خود استفاده کند. بنابراین در هنگام خرید بیمه نو، سابقه عدم خسارت از صفر حساب می‌شد و عملا راه قانونی برای پس گرفتن تخفیف عدم خسارت بیمه‌نامه‌ای که به خریدار واگذار شده بود، وجود نداشت.

  قوانین قبلی مشکلی با انتقال بیمه شخص ثالث به خریدار جدید نداشت، ولی این موضوع چندان منطقی به نظر نمی‌رسید، چون مالک جدید صرف‌نظر از جریمه‌ها و تصادفات، می‌توانست از تخفیفات عدم خسارت بهره‌مند شود. در قوانین جدید، انتقال بیمه شخص ثالث خودرو تنها به مالک اصلی، فرزندان، همسر و والدین امکان‌پذیر است.

   

  انتقال تخفیف بیمه هنگام خرید خودرو

  در گذشته با فروش خودرو، سابقه بیمه نیز از بین می‌رفت، ولی حالا امکان انتقال تخفیف بیمه ثالث از خودروی قدیمی به خودروی جدید وجود دارد، ولی به شرطی که نوع خودرو و کاربری آن یکسان باشد و ماشین جدید، صفر کیلومتر و نو نباشد.

  برای انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث توصیه می‌شود پیش از هر کار، ابتدا به یکی از مراکز تعویض پلاک مراجعه و از میزان دقیق تخفیف اطلاع پیدا کنید. سپس با در دست داشتن مدارک لازم به شرکت بیمه مربوطه مراجعه کنید و عملیات انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث را در قالب الحاقیه بیمه خودرو انجام دهید.

  مدارک لازم شامل کپی کارت خودروی قبلی، کپی بیمه‌نامه شخص ثالث خودروی قبلی، اصل و کپی برگه اسقاط خودرو قبلی (در صورتی که اسقاطی باشد)، اصل و کپی کارت خودرو جدید، بیمه‌نامه خودرو جدید و مدارک شناسایی معتبر می‌شوند.

  برخی شرکت‌های بیمه، عملیات انتقال تخفیف را به صورت اینترنتی و از طریق سامانه آنلاین انجام می‌دهند. در هر دو روش، مدارک باید کامل باشند.

   

  شرایط انتقال تخفیف در سال ۱۴۰۲

  خرید بیمه شخص ثالث بر خلاف بیمه بدنه یک الزام قانونی است، به طوری که نداشتن بیمه شخص ثالث موجب توقیف خودرو می‌شود. بیمه شخص ثالث در تمام مراحل فروش خودرو  به عنوان یک مدرک مهم به حساب می‌آید و بدون آن، امکان نقل و انتقال خودرو وجود ندارد. پس از فروش خودرو، بیمه شخص ثالث به مالک جدید انتقال می‌یابد، ولی سوابق و تخفیفات برای مالک قبلی باقی می‌ماند.

  طبق قوانین جدید، فروشنده خودرو می‌تواند پس از انتقال بیمه شخص ثالث به خریدار، تخفیفات عدم خسارت بیمه را به ماشین جدید خود، یا خودروی همسر، فرزند بالای ۱۸ سال یا والدین خود انتقال دهد. همچنین با استفاده از الحاقیه بیمه خودرو، می‌تواند تا اطلاع ثانویه تخفیفات عدم خسارت را فریز کند.

  در ضمن، نوع و کاربری خودروها جهت انتقال تخفیف بیمه باید یکسان باشد. به عنوان مثال، نمی‌توان تخفیف بیمه برای یک خودروی کاربری مثل پژو ۲۰۶ را به وانت باری نیسان انتقال داد. به عنوان، امکان انتقال تخفیف به خودروی نو وجود ندارد، چون خودروهای نو دارای بیمه شخص ثالث هستند. بنابراین اگر دارای سابقه ۱۰ ساله هستنید و تخفیفات ۱۰ ساله دارید، بهتر است آن را فریز کنید و بگذارید حداقل یک سال از عمر خودروی نو شما بگذرد تا به عنوان خودروی دست دوم شناخته شود و قابلیت دریافت تخفیفات را پیدا کند. انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث، نیازی به پرداخت حق بیمه ندارد.

  طبق قانون جدید سازمان بیمه مرکزی کشور، تخفیف عدم خسارت برای راننده از سال دوم لحاظ می‌شود و میزان آن ۵ درصد است. این تخفیف هر سال ۵ درصد بیشتر می‌شود و نهایتا به ۷۰ درصد می‌رسد که معادل ۱۴ سال عدم استفاده از خسارت بیمه شخص ثالث است.

   

  انتقال تخفیف بیمه به خودرو صفر

  امکان انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث رابطه مستقیمی با کارکرد خودرو دارد. اگر پس از فروش ماشین، خودروی جدید و نو خریداری کرده‌اید، نمی‌توانید تخفیفات بیمه ثالث را به ماشین جدید انتقال دهید. از همه مهم‌تر، خودرو صفر به همراه بیمه‌نامه شخص ثالث از درب کارخانه خارج می‌شود و تا پیش از تمدید، نمی‌توان بیمه شخص ثالث دیگری را به آن انتقال داد. راه‌حل این مسئله، انتظار برای تمدید بیمه‌نامه خودروی صفر است، یعنی یک سال بعد از خرید خودرو است.

   

  انتقال تخفیف بیمه خودرو اسقاطی

  انتقال تخفیف بیمه ثالث خودرو اسقاطی به خودرو جدید منوط به ارائه مدارک دال بر فرسوده بودن خودروی قبلی است. اگر ماشین شما از دور خارج شده است و می‌خواهید تخفیفات بیمه شخص ثالث آن را به خودروی جدید انتقال دهید، با در دست داشتن مدارک ضروری شامل اصل بیمه شخص ثالث، مدارک خودرو، سند خودروی جدید، مدارک شناسایی معتبر و الحاقیه فسخ بیمه‌نامه قبلی، به شرکت بیمه مراجعه کنید. شرکت بیمه با دریافت مدارک لازم، بیمه شخص ثالث قبلی را باطل می‌کند و تخفیفات را به خودروی جدید انتقال می‌دهد.

   

  انتقال تخفیف بیمه خودرو اقساطی

  از لحاظ شرایط و قوانین انتقال تخفیفات، خودروی اقساطی فرقی با خودروی نقدی نداشته و تنها شرایط پرداخت مبلغ متفاوت است.

   

  انتقال تخفیف بیمه به بستگان درجه یک

  بیمه شخص ثالث را می‌توان به بستگان درجه یک انتقال داد، ولی تخفیف بیمه تنها به همسر، فرزند بالای ۱۸ سال و والدین منتقل می‌شود. برای انجام این کار، با در دست داشتن مدارک لازم هر دو خودرو به نمایندگی صدور بیمه‌نامه شخص ثالث یا شعبه مرکزی شرکت بیمه‌کننده مراجعه کرده و برای انتقال تخفیفات اقدام کنید.

  مدارک لازم برای انتقال تخفیف بیمه

  برای انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث، داشتن مدارک زیر الزامی است:

  1- بیمه‌نامه خودروی جدید

  2- کپی کارت خودرو قدیمی

  3- کپی بیمه شخص ثالث خودرو قدیمی

  4- اصل کارت خودرو جدید

  5- کپی کارت خودروی جدید

  6- اصل و کپی برگه گواهی اسقاط برای خودروی اسقاطی

  الحاقیه تخفیف بیمه شخص ثالث

  هر نوع تغییر در هر قراردادی از جمله بیمه شخص ثالث از طریق ثبت الحاقیه صورت می‌گیرد. موارد مختلف از جمله افزایش پوشش مالی و انتقال تخفیفات عدم خسارت از طریق الحاقیه به قرارداد بیمه اضافه می‌شوند.

   

  زمان انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

  بدون شک هر راننده‌ای تمایل دارد از تخفیف بیمه شخص ثالث خود بهره‌مند شود و چنین مزیتی را از دست ندهد. تخفیف بیمه شخص ثالث تاثیر قابل ملاحظه‌ای در کاهش قیمت تمدید بیمه‌نامه دارد. به همین خاطر اکثر افراد پس از خرید خودرو جدید خود به سراغ انتقال تخفیف بیمه می‌روند. البته موارد دیگری نیز وجود دارند که باعث می‌شوند مالک یک خودرو به فکر انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث بیفتد. انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث برای موارد ذیل ضروری است.

  1- انتقال بیمه شخص ثالث از خودروی قدیمی یا اسقاطی به خودروی جدید

  2- تمایل به تغییر شرکت بیمه و در نتیجه انتقال بیمه شخص ثالث به شرکت دیگر

  3- انتقال بیمه شخص ثالث به فرد دیگر (خریدار)

   

  مشکلات عدم انتقال تخفیف بیمه

  همان‌طور که گفته شد، اگر پس از فروش خودرو به مالک جدید، بیمه‌گذار در انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث غفلت کند، ممکن است سابقه عدم خسارت او به علت تصادف توسط مالک جدید، خدشه‌دار شود. با این حال در صورت بروز تصادف، اگر مشخصات خودرو در بیمه‌نامه و کارت ماشین یکسان باشد، شرکت بیمه مشکلی با پرداخت خسارت نخواهد داشت. حتی اگر تصادف موجب خسارت جانی شود، بیمه شخص ثالث همانند یک وثیقه معتبر در دادگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. تنها کافی‌ست سند ماشین با نام مالک همخوانی داشته باشد.

   

  نحوه انتقال بیمه به شرکت بیمه دیگر

  بیمه‌گذار یک شرکت به دلایل متعدد ممکن است بخواهد تحت پوشش شرکت بیمه دیگری قرار گیرد. ارزان‌تر بودن بیمه شخص ثالث، ضعف در نحوه ارائه خدمات، شیوه پرداخت و… دلایلی است که باعث می‌شود بیمه‌گذار تصمیم بگیرد از پوشش شرکت بیمه فعلی خارج شود و با شرکت بیمه دیگری قرارداد ببندد. تغییر شرکت بیمه، پس از اتمام مدت اعتبار بیمه‌نامه امکان‌پذیر است و به ارائه مدارکی همچون بیمه‌نامه قبلی و کارت خودرو به شرکت جدید نیاز دارد.

   

  انتقال تخفیف بیمه بعد از تعویض پلاک

  طبق قانون جدید، تخفیف بیمه شخص ثالث به نام مالک خودرو است و مالک می‌تواند هم‌زمان با نقل و انتقال خودرو یا پس از آن، سابقه تخفیف بیمه پلاک قبلی را به وسیله نقلیه خود، فرزندان، همسر و والدین انتقال دهد. البته به شرطی که وسیله نقلیه جدید هم‌نوع با وسیله نقلیه قبلی باشد. اطلاعات مربوط به پلاک و تخفیفات بیمه نیز برای مدت نامحدود در پایگاه داده پلیس راهور و سازمان بیمه مرکزی و شرکت‌های بیمه نگهداری می‌شود. این‌طور نیست که با تعویض پلاک خودرو اطلاعات از بین برود و مالک کماکان می‌تواند از تخفیف بیمه شخص ثالث خود استفاده کند. به بیان بهتر، امکان انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث بعد از تعویض پلاک وجود دارد.

   

  انتقال بیمه ثالث به فرد دیگر

  یکی از مهم‌ترین مراحل فروش خودرو انتقال بیمه شخص ثالث از مالک قبلی به مالک جدید خودرو است. طبق قانون مصوب توسط سازمان بیمه مرکزی زمانی که خودرو به فروش می‌رسد، بیمه‌نامه شخص ثالث نیز باید به خریدار منتقل شود. یعنی مالک قبلی نمی‌تواند مدت زمان باقیمانده از بیمه شخص ثالث را از خودروی موردبیع بردارد و به خودروی دیگری انتقال دهد. به بیان بهتر، هنگام انتقال سند خودرو به خریدار، بیمه شخص ثالث نیز به وی تعلق می‌یابد. با این وجود، تخفیفات بیمه مختص به مالک قبلی بوده و به صاحب جدید خودرو تعلق نمی‌گیرد.